هیچ محصولی وجود ندارد

تعیین خواهد شد ارسال
0 تومان مجموع

پرداخت

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد
تعداد
مجموع
0 محصول در سبدخرید شما وجود دارد. یک محصول در سبدخرید شما وجود دارد.
جمع محصولات
جمع هزینه حمل  تعیین خواهد شد
مجموع
ادامه خرید پرداخت نهایی

کتاب و کتاب خوانی همراه با عکس

کتاب و فرهنگ

فرهنگ، محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می‌شود و یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه، خصوصا در میان جوانان و نوجوانان است. در واقع از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی هر جامعه سرانه مطالعه، میزان تولید و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه است و بنا بر اهمیت این مساله دولت‌ها و سیاست‌گذاران برنامه‌ریزی‌هایی در این رابطه صورت داده‌اند.

حضرت علی علیه السلام اولین امام شیعیان درباره کتاب می فرمایند: "کسی که با کتاب ها آرامش می یابد هرگز آسایش از او سلب نمی شود."

.

وحشی بافقی شاعر بلند آوازه کشورمان نیز اینگونه می سراید:

کتابِ عشق بر طاقِ بلند است            ورایِ دستِ هر کوته پسند است 

فروگیر این کتاب از گوشه طاق           که نگشودش کس و فرسودش اوراق 

.

book-Citymond.com

مقدمه:

در تقویم ما ایرانیان روز چهارشنبه 24 آبان ماه روز کتاب و کتاب خوانی است. دقت كرده ايد جديداً مردم ما چقدرميزان خواندن ومطالعه كتاب برايشان مشكل شده است.عجيب است كه آنها ساعتها وقت صرف ” چت ” و…. مي كنند ولي روزي چند ساعت وقت خود را صرف مطالعه نمي كنيم. راستي آخرين باري كه پول كتاب داده ايد كي بوده است؟ آيا آن كتاب را خوانديد يا نه؟ شايد هم گذري سطحي به آن انداختيد و درگوشه اتاقتان رهايش كرديد. خيلي جالب است ! به فلاني مي گويم كه كتاب را خوانديد؟ مِن مِن مي كند و مي گويد وقت نكردم . اما مي بينم ساعت ها با دوستانش راجب به مسایل بی اهمیت و یا کم اهمیت صحبت میکنند.

آيا اين درست است كه خانواده تان تمام سريال هاي تلويزيوني را مو به مو حفظ باشد، ولي مقدار كمي از وقت شان را صرف مطالعه و خواندن شرح حال بزرگان و انديشمندان نكنند.واقعاً اشكال كار كجاست؟ اينكه خود ما علاقه اي به مطالعه نشان نداده ايم تا فرزند و همسر ما نيز علاقه مند شود ؟ يا اينكه كتاب هاي جديد جذابيتي براي خواننده ندارند؟ به نظر شما مشكل كجاست؟

كتاب، موضوع بسيار مهمى است، اما وضع كنونى كتاب در كشور، متناسب با شأن، سابقه و داعيه فرهنگى ايران و هدف هاى ترسيم شده براى جمهورى اسلامى نيست. کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان ها کمک می کند تا میراث فرهنگی و ارزش های دینی وتاریخی خود را بشناسد و به آن ارج نهند.

..

ویكتورهوگو مي گويد:

برگ‏هاى كتاب به منزله بال‏هایى هستند كه روح ما را به عالم نور و روشنایى پرواز مى‏دهند.خوشبخت، كسى است كه به یكى از این دو چیز دست‏رسى دارد، یا كتاب‏هاى خوب یا دوستانى كه اهل كتاب باشند.

بیهقى : بهترین سخن‏گویان و یاران، كتاب است و آن‏گاه كه دوستان تنهایت نهند، مى‏توانى به آن سرگرم شوى. اگر او را هم راز خویش قرار دهى، سرّ تو را فاش نمى‏كند و با كتاب است كه مى‏توان به دانش و نیكى‏ها دست یافت.

..

اهمیت کتاب وکتابخوانی این است که بانهادینه کردن عادت به مطالعه درهمه تفکرات واندیشه ها ودلها اقدام تاباهمگانی کردن شور ،شوق وعشق به کتاب وکتابخوانی که آن درجامعه استمرارداشته باشد.اما جای تاسف داردکه عادت به مطالعه جایگاهی دررشد همه جانبه درهمه سطوح اجتماع ما پیدا نکرده است.وهنوز که است عده ای ازخواندن سرباز می زنندكه می بایست درپیشگیری ازتوسعه وگسترش بیشتراین آفت بمنظور رشد واعتلای فرهنگ عمومی کوشش وتلاش زيادي نمودواین معضل بزرگ راباجدیت وسخت کوشی هرچه تمامتر ازجامعه دورکردوحالا موقع آن شده است که همه انگیزه ها وموانعی که به هردلیل درزمینه کتاب وکتابخوانی ایجاد شده است کنار رانده وبایاری ،کمک ،مردانگی واراده قاطع تصمیم شکست ناپذیری گرفته ونسبت به احیای کتاب وکتابخوانی اقدام کنیم.

.

book-1-Citymond.com

خانواده

خانواده اولین بنیان تاثیرگذار در جامعه به شمار می رود. پدر و مادر نقش مهمی در شکل گیری عادات فرزندان خود دارند و نهادینه کردن عادت حسنه کتابخوانی از زیباترین عاداتی است که با تدبیر و آینده نگری والدین  منجر به تربیت نسلی کتابخوان می شود و بدین ترتیب برای کسب تجربه و دانش همیشه به کتاب خوب مراجعه می کند و در تنهایی ها و خلوت خود با کتاب انس می گیرد  و با بدترين و پرخسارت‌ترين تنبلى‌ها،  که تنبلى در خواندن كتاب است بیگانه است.

..

book-2-Citymond.com.jpg

الگودهی

اگر می‌خواهید کودکی، کاری را انجام دهد، اول باید خودتان آن را انجام بدهید! هر کسی که با بچه‌ها کار می‌کند می‌داند که ما امروزه با موانع توجه بسیاری روبرو هستیم. نه فقط حضور مسلط تلویزیون که فعالیت های اضافه بی پایان بعد از مدرسه، تکالیف مدرسه و ... زندگی بچه‌ها را پر کرده است. در عین حال ما باید بتوانیم خواندن، کلمات و ادبیات را برای بچه‌ها سرگرم کننده و جذاب کنیم. اولین کلید این کار این است که خودتان هیجان زده باشید. یکی از پیشنهاداتم این است که در حال خواندن غافلگیر شوید! آیا تا به حال کسی را ندیده اید که عمیقاً در کتاب فرورفته است؟ شک دارم که با دیدن این صحنه توانسته باشید خودتان را نگه دارید و پرسید: " ببخشید دارای چی می‌خونی؟ " بگذارید بچه‌ها هم همین طور شما را ببینید و غافلگیر کنند. اگر فرصتی برای خواندن دارید، حتماً این کار را در جایی انجام دهید که همه شما را ببینند!

..

book-3-Citymond.com.jpg

آفرینش فضا

بچه‌ها برای خواندن به مکانهای امن و راحت عشق می‌ورزند. بعضی‌ها دوست دارند زیر اشیا دراز بکشند. من می‌دانم که فضا و جا اغلب کم هم هست اما اگر می‌توانید مکانی در کلاس یا کتابخانه کنار بگذارید تا بچه‌ها برای خواندن در آنجا آزاد باشند. صندلی های نرم یا حتی وسایلی مثل چادر اسباب بازی عالی هستند. شاید بتوانید از کسی خواهش کنید که این ساخت و سازها، برایتان انجام بدهد. لااقل از آنها سؤال کنید!

..

book-4-Citymond-com

ایجاد شوق و هیجان

کسانی که ذوق تئاتر بازی کردن دارند می‌توانند با لباس مبدل بچه‌ها را به ذوق بیاورند. این لباس مبدل می‌تواند بسیار ساده باشد. کلید کار در صحبتی است که می‌کنید. شما باید سر نخ هایی به بچه بدهید تا حدس بزنند شما کدام شخصیت از کدام کتاب هستید ممکن است بچه‌ها حدسشان را روی برگه ای بنویسند و اگر درست حدس زده باشند، جایزه بگیرند. شما باید به خوبی به داستان مسلط باشید و اگر شخصیت های فرعی را انتخاب کنید، بازی جالب تر می‌شود. پیشنهادات من اینها هستند. لباس آزمایشگاه برای ماری کوری و ...

..

TimeTrack-Citymond-com

من وقت ندارم

اگر وقت زیادی ندارید یا در زمانهای کوتاه با بچه‌ها در تماس هستید باید از راههای سریعتری استفاده کنید. یک پیشنهاد خوب در این مورد معماها و واقعیات باورنکردنی است. همیشه چنین کتابهایی در کتابخانه وجود دارد. شما می‌توانید آنها را در میز امانت نگه دارید و وآماده باشید که هر روز یک واقعیت جالب یا یک معما به بچه‌ها ارائه کنید.

///...

گردآوري و تدوين : فروشگاه اينترنتي سيتي موند

(انتشار مطلب با ذکر نام فروشگاه اینترنتی سیتی موند بدون اشکال است)

download-citymond.com.jpeg

.

.

« کتابها را ببینید »   کتاب-Citymond.com

.

telegram-citymond.com instagram-citymond.com

.

.

 -----------------------------------------------------------

برچسب‎ها: کتاب کتاب خوانی عکس

دیدگاه‎ها

ایجاد شده در 1397-04-26 نوشته شده توسط علی کسکنی پیوند دیدگاه
با عرض سلام خسته نباشید ما را با نحوه کتاب خواندن اشنا کنید
ایجاد شده در 1397-04-26 نوشته شده توسط پیوند دیدگاه
,باعرض سلام وخسته نباشید تقاضا داریم ما با نحوه کتاب خواندن اشنا کنیدمدیر سایت : چشم . در اولین فرصت مطالبی در این باره در سایت قرار میدهیم
نمایش 1 تا 2 از 2 مورد

دیدگاه خود را بنویسید

تازه‎‌ترين مطالب